poniedziałek, 2 września 2013

Domowa Dyscyplina na kartach historii

Obiecałem artykuł o dowodach w zapisach historycznych na temat Domestic Discipline i dotrzymałem słowa

DD nie jest czymś nowym i unikalnym. Prawdopodobnie było praktykowane już od czasów gdy Ewa i Adam zostali wyrzuceni z raju. Nie mam jednak zamiaru oskarżać tutaj wszystkich kobiet za zerwanie zakazanego owocu, bo nie ma to żadnego celu, nic nie wnosi. Zamierzam jednak się skupić na tym co udokumentowane. Czyli na bardzo wczesnych źródłach potwierdzających wykorzystywanie Domestic Discipline.

 
Na przykład w The Kalavala, starożytny fiński Poem udokumentowań wytycznych dla oblubienic:
„Wtedy szukałem innych środków
Stosowanych na niej jako ostatnia deska ratunku.
Wyciąłem rózgę z lasu
- a ona mówi w pięknym tonie.
Wyciąłem jałowiec, lub wierzbę –
A ona nazwała mnie bohaterem-kochankiem
Kiedy groziłem chłostą –
Rzucała mi się na szyje z pocałunkiem.”

Koran daje nam jeszcze wcześniejsze przykłady wykorzystywania Domowej Dyscypliny w domu:
„Mężczyźni są obrońcami i opiekunami kobiet, poprzez co mogą w imię Allaha więcej niż inni. I dlatego wspierają je, ale z ich pomocą [kobiet]. Zatem sprawiedliwe kobiety są posłuszne także tej straży, w przypadku gdy Allah nie mógłby ich obronić. Co do tych kobiet, od których można obawiać się buntu, należy upominać je, odmawiać im obecności w łożu oraz zbić je. Lecz jeśli powrócą do posłuszeństwa – należy nie szukać już takich środków.”
(Koran 04:34)

Szanowany żydowski rabin i filozof Majmonides w kodeksie, przedstawił jak zachęcić żonę do wykonywania obowiązków przez mężczyznę narzuconych:
„Nawet poprzez biczowanie rózgą.”

Domostroi, popularny w Rosji za czasów Iwana Groźnego jasno określał jak mąż powinien postąpić z niesforną żoną, która się nie słucha, nie czyni jak według niego powinna była czynić:
„Ale jeśli żona nie żyje według tej nauki i nauczania, nie zrobi wszystkiego, co jest zalecane tutaj, jeśli nie uczy sług swoich, wtedy mąż powinien karać żonę. Zbić ją gdy są sam na sam, wybaczyć i napomnieć ją. Ale kiedy bije ją, niech nie robi tego w złości, nie traci kontroli.
Mąż nigdy nie może kłócić się z żoną, a żona musi żyć z mężem w miłości i czystości serca. Należy zdyscyplinować sługi i dzieci w ten sam sposób. Ukarać ich według stopnia ich winy i ciężkości ich czynu. Wymalować im pręgi, ale po ukaraniu – wybaczyć.”

W kolonii Pleymuth widzimy dowody na obecność Domowej Dyscypliny w tym co zapisane w sprawach sądowych:
„Kobiety są karane w domu”

Jeszcze w 1765 roku w komentarzach na temat prawa Anglii, William Blackstone potwierdził, że stare prawo nie zabrania mężowi wymierzenia żonie umiarkowanej kary, w celu by poddać korekcie jej zachowanie. Nawet nowoczesne sądy (te istniejące w tamtejszych latach) zazwyczaj podtrzymywały prawo męża do powstrzymania żony przed ekstremalnymi wybrykami.


Dopiero w 1800 roku… ale o tym już wspominałem w poprzednim artykule, który znajdziecie tutaj.

2 komentarze:

  1. Raczej słabe są te twoje przykłady, Kalavela to folklor, nie źródło prawa, nie znam całego tekstu ale na pierwszy rzut oka wydaje się że ten fragment może równie dobrze mieć charakter erotyczny, jeżeli masz w tytule christian to ani rabin ani koran nie tylko nie są autorytetami ale powinny być wręcz traktowane podejrzliwie, a Iwan Groźny zasłynął przede wszystkim z azjatyckiego okrucieństwa i jego obyczaje są obce kulturze europejskiej. Faktem jest że mniej więcej do XIX wieku systemy prawne większości państw przyznawały mężom prawo do bicia żon co było oczywiście sprzeczne z obiektywną etyką, ale czym innym prawo a czym innym praktyka. Obraz kobiety w historii i kulturze jest zróżnicowany, można znaleźć wiele przykładów posłuszeństwa, przykładów niezależności mniej ale wciąż sporo, odniesień do kar cielesnych właściwie się nie spotyka.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Akurat ten artykuł był tylko o samym DD, o tym jak objawiało się w historii. Reszta będzie o CDD i zapewniam najmniej będzie o karach cielesnych, bo sam nie jestem ich zwolennikiem. Chodzi w takim związku o coś innego niż bicie.

      Usuń